AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Aaliyah stell the best!

In jos 
AutorMesaj
music_lover
Banned
Banned

feminin Numarul mesajelor : 449
Varsta : 22
Localizare : somewhere i belong ^-^
Nerespectarea regulilor :
Data de inscriere : 07/01/2009

MesajSubiect: Aaliyah stell the best!   Mier Ian 07, 2009 4:55 am

Nume real
Aaliyah Dana Haughton

Locul nasterii
New York, SUA

Data nasterii
16.01.1979

Data decesului
25.08.2001

Pe data de 16 ianuarie 1979 Aaliyah Dana Haughton a vazut lumina zilei pentru prima data in Brooklyn, New York.

La varsta de 9 ani a aparut intr-un spectacol de televiziune intitulat `Star Search`, unde a interpretat cantecul `My Funny Valentine`, o melodie pe care mama sa obisunia sa o cante cu ani in urma. Doi ani mai tarziu Aaliyah a cantat cu Gladys Knight la Las Vegas.

In 1992 a inceput sa lucreze la albumul sau de debut cu solistul R. Kelly. Discul `Age Ain't Nothing But A Number` a fost scos pe piata in 1994 si a fost foarte apreciat. La scurt timp insa, Aaliyah a inceput sa fie supusa criticilor deoarece s-a zvonit ca este casatorita cu R. Kelly. In acea vreme ea avea 15 ani, iar el 27. S-a spus apoi ca mariajul a fost anulat.

In 1995, solista a inceput lucrul la al doilea LP, fiind ajutata de Jermaine Dupri, Tim Mosley, Slick Rick and Missy 'Misdemeanor' Elliott'. Discul intitulat 'One In A Million' a fost lansat pe data de 27 august 1996.

In 1998 a lansat single-ul 'Are you that somebody?' de pe coloana sonora a filmului `Doctor Dolittle` (1998). Mai tarziu in acelasi an, Aaliyah a scos pe piata si single-ul 'Journey to the past' de pe coloana sonora a productiei `Anastasia (1997).

In anul 2000 a debutat in lumea filmului, interpretand rolul personajului `Trish O'Day` in filmul `Romeo Must Die` (2000). In acelasi an a lansat single-ul 'Try Again', pentru care a fost nominalizata la sectiunile `Cel mai bun videoclip al unei artiste` si `Cel mai bun videoclip intr-un film` la Premiile MTV.

In 2001 a primit alte doua nominalizari la MTV. In luna iulie a aceluiasi an Aaliyah a lansat albumul intitulat `Aaliyah`, cel de-al treilea si ultimul din cariera sa. In august a filmat videoclipul piesei 'More Than a woman', de pe Lp-ul Aaliyah si pe 23 august a inceput filmarile pentru 'Rock The Boat' pe Insula Abaco, in Bahamas. Pe 25 august a terminat de filmat si impreuna cu echipa sa formata din 8 persoane s-au imbarcat intr-un avion particular pentru a parasi insula, dar la scurt timp de la decolare, acesta s-a prabusit. Aaliyah a fost inmormantata pe data de 31 august la New York. In timpul ceremoniei au fost eliberati 22 de porumbei albi, care simbolizau anii de viata ai cantaretei.

Dupa moarte, ea a fost mentionata in mai multe melodii de catre cantareti precum Yolanda Adams, Missy Elliott, Jay-Z, Boyz II Men, The Game, Brandy, Mary J. Blige, Mya, Tyrese, Wyclef Jean, Monica, D12, Jadakiss, Nas, Quan, and T.I.. Boyz II Men au o piesa dedicata ei, care se cheama `Think Of Aaliyah`. Melodia mai e cunoscuta si sub numele de `The Aaliyah Song`, iar refrenul ei spune `When You think of Aaliyah, don't cry cause I know she want it that way` (Cand te gandesti la Aaliyah sa nu plangi pentru ca stiu ca asta este dorinta ei`). Mogulul rap Jay-Z a realizat un remix la cantecul `Miss You` in care a numit cateva persoane care ii duc dorul.

si in memoria ei :

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
crunkandcrush
Hip Hop
Hip Hop

feminin Numarul mesajelor : 319
Varsta : 23
Localizare : Arad
Data de inscriere : 05/01/2009

MesajSubiect: Re: Aaliyah stell the best!   Joi Ian 22, 2009 7:54 am

am auzit de ea
dar nu am ascultat nciodata vreo piesa de-a ei
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://MyAjude.hi5.com
descendent_kid
Hip Hop
Hip Hop

feminin Numarul mesajelor : 407
Varsta : 21
Localizare : in my world..
Data de inscriere : 21/01/2009

MesajSubiect: Re: Aaliyah stell the best!   Dum Ian 25, 2009 2:15 pm

nu am auzit de ea..dar am ascultat pisele ei si sincera sa fiu nu imi place de ea nu ca nu are voce buna dar pur si simplu nu imi place de ea Very Happy
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Aaliyah stell the best!   

Sus In jos

Aaliyah stell the best!
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
No MuSic No LiFe :: Muzica :: Pop-
Mergi direct la: