AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Michael Jackson

In jos 
AutorMesaj
music_lover
Banned
Banned

feminin Numarul mesajelor : 449
Varsta : 22
Localizare : somewhere i belong ^-^
Nerespectarea regulilor :
Data de inscriere : 07/01/2009

MesajSubiect: Michael Jackson   Mier Ian 07, 2009 5:40 am

Michael Joseph Jackson (n. 29 august 1958) este un cântăreţ celebru american de muzică pop, care a fost denumit Regele Muzicii Pop. Al şaptelea mambru al familiei Jackson, a debutat în cariera muzicală de la vârsta de 11 ani ca membru al formaţiei The Jackson 5 şi a început cariera solo în 1971 în timp ce era încă un membru al grupului. Cunoscut ca şi "King of Pop" ("Regele Muzicii Pop") în următorii ani, cinci dintre albumele sale solo au devenit cele mai bine vandute albume din intreaga lume : Off the Wall (1979), Thriller (1982), Bad (1987), Dangerous (1991 ) Şi History (1995).

La începutul anilor 1980, el a devenit o figura dominanta in muzica populară şi primul artist Afro-American la MTV. Popularitatea video-urilor lui difuzate la MTV, cum ar fi "Beat It", "Billie Jean" şi Thriller a transformat muzica video într-o formă de artă şi un instrument de promovare ajutand relativ un nou canal la faima. Video-uri, cum ar fi "Black or White" şi "Scream" l-au ţinut pe Michael Jackson ca un element de bază la MTV în anii 1990. Cu un scenariu de muzică şi clipuri video Michael Jackson a popularizat o serie de tehnici de dans complicat fizic, ca robotul şi moonwalk-ul. Distinctivul sau sunet muzical a influenţat numeroşi artişti de hip hop, pop şi R&B contemporan.

Michael Jackson a ridicat şi a donat milioane de dolari pentru cauze benefice prin intermediul turneului Dangerous World Tour şi a ajutat 39 de organizaţii de caritate. Deşi el a fost acuzat pedofilie în 1993, ancheta penală a fost închisă din cauza lipsei de dovezi şi Michael Jackson nu a fost acuzat. El a fost căsătorit de două ori şi tatăl trei copii minunaţi, care a provocat mai multe controverse. În 2005, Michael Jackson a fost judecat si absolvit de încă un abuz sexual.

Unul din puţinii artişti care au fost introduşi in Rock şi Roll Hall de două ori, a inclus mai multe realizări Guinness World Records inclusiv una pentru Thriller cel mai bine vândut album din lume, 13 Premii Grammy, 13 single numarul unu în cariera sa solo mai mult decât orice alt artist de sex masculin în Hot 100 ERA şi vânzarea de peste 750 milioane de unităţi în întreaga lume. El a făcut o parte din cultura populară, timp de aproape patru decenii. A fost menţionat ca fiind unul dintre cei mai celebri bărbaţi.

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Shagrath.
Moderator Global
Moderator Global

Numarul mesajelor : 231
Data de inscriere : 06/01/2009

MesajSubiect: Re: Michael Jackson   Lun Ian 19, 2009 11:21 am

Yea, a fost chiar stupida operatia aia, i-a distrus toata cariera.
Cand eram eu mica, il mai vedeam pe la TV si canta chiar bine :-j
Sus In jos
crunkandcrush
Hip Hop
Hip Hop

feminin Numarul mesajelor : 319
Varsta : 23
Localizare : Arad
Data de inscriere : 05/01/2009

MesajSubiect: Re: Michael Jackson   Joi Ian 22, 2009 7:52 am

paai acuma e foarte bonlav si ruinat din cauza opertaiilor estetice

nu este un exemplu prea bun pentru copii :hah: :hah: dar am auzit cai plac mult copii
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://MyAjude.hi5.com
descendent_kid
Hip Hop
Hip Hop

feminin Numarul mesajelor : 407
Varsta : 21
Localizare : in my world..
Data de inscriere : 21/01/2009

MesajSubiect: Re: Michael Jackson   Dum Ian 25, 2009 1:57 pm

wow...il urasc pe tipu asata nu stiu de ce dar imi intra sub piele so..nu imi place deloc e el
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Michael Jackson   

Sus In jos

Michael Jackson
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
No MuSic No LiFe :: Muzica :: Pop-
Mergi direct la: